Saç Kırıklarını Onarmanın Yolları

Saç Kırıklarını Onarmanın Yolları

Saçlarımız çeşitli sebeplerden ötürü zamanla yıpranarak parlaklığını ve canlılığını kaybeder. Bu sebeplerden en önemlileri ise, zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması, deniz suyu, havuz, saç kurutma makinaları ve saç boyaları olarak sayılabilir. Eğer saçlarınıza gerekli bakımlar zamanında yapılmazsanız saçlarınız, cansız, kötü ve mat bir görüntü alır. Bunun çaresi ise saç tipinize uygun bakım ürünlerini kullanmak ve zamanla kırılan saç tellerini düzenli olarak onarmaktan geçer. Hemen aklınıza şu soru gelebilir; saç kırıklarını onarmanın yolları nelerdir? İşte bu yazımızda, sizi bu dertten kurtaracak bazı detayları ve kolayca uygulayacağınız yöntemleri bulabilirsiniz.

Saç Kırıklarını Onarmak İçin Neler Yapmalıyız? Saç kırıklarınızı onarmanın farklı yolları vardır. Aşağıda vereceğimiz önerileri dikkate alarak uygulamaya geçirdiğinizde bu sorundan kurtulmanın hiçte tahmin edildiği kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

1-) Saçlarınızda oluşan kırıkları onarmak için öncelikle aklımızda tutmamız gereken şey; saçlarımızın da canlı olduğunu ve yanlış bakım uyguladığımızda saçlarımıza zarar verebileceğimizdir. Bu nedenle saçlarımızı mümkün olduğunca nemli tutmaya gayret göstermeliyiz. Çünkü nem dengesi bozulan saçlar zamanla zayıflayarak kırıkların oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

2-) Saçlarımız kırılmadan bazı önlemlere başvurmak saç sağlığımız açısından çok önemlidir. Bu nedenle duş yaparken saçlarınıza nemlendirici sürmeli ve nemlendiricinin tüm saçlara geçebilmesi içinde masaj yapar gibi uygulanması gerekmektedir. Daha sonra mutlaka saçlar bir havluyla kurutulmalı, havlunun saçlardaki suyu emmesi beklenmelidir.

3-)Saçlarınızı kurutmak için fön makinalarını kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü çok sık kullanılan saç kurutma makinaları saçlarınızda daha çabuk kırıkların oluşumunu sağlayacağı için bu tür makinalardan uzak durmanız gerekir.

Yukarıda saydığımız yöntemlerle saç kırıklarının önüne geçebilirsiniz ancak yine de saçlarınızda kırıklar oluştuysa, kırılan saçlarınız için doğal bazı yöntemlerde mevcuttur. Eğer kırılan saçlarınız için kimyasal ve kozmetik ürünleri kullanmak istemiyorsanız evinizde kolayca uygulayabileceğiniz doğal bakım kürlerini hazırlayabilirsiniz. Doğal ürünler hem saçlarınızın sağlığını korur hem de içerdiği maddeler itibariyle saçlarınızı besleyerek daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Saç Kırıklarını Onarmak İçin Doğal Yöntemler Doğal bir maske yaparak saç kırıklarını onarmanın yollarından en iyi uygulamalarından birisi zeytinyağıdır. Zeytinyağı: Saçınızın uzunluğuna göre doğal ve saf zeytinyağını saç diplerinize ve uçlarına sürüp yaklaşık yarım saat bekletip yıkayabilirsiniz. Zeytinyağının doğal nemlendirici etkisi olduğu için saçlarınızın nem durumu dengelenir ve düzenli uygulandığında kırılan saçları onarır. Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi: Saç kırıklarının onarmak ve saçlarınızın eski güzelliğine kavuşturmak için uygulanacak diğer yöntemlerden birisi de; saç uzunluğunuza yetecek miktarda zeytinyağı ile bir adet yumurtayı karıştırıp saçlarınıza uygulamanız ve bir boneyle sardığınız saçlarınızı yaklaşık 45 dakika bu şekilde bekletmeniz olacaktır. Sonrasında ılık suyla saçlarınızı yıkayabilir ve az önce belirttiğimiz gibi saçlarınızı bir havlu yardımıyla kuruttuğunuzda saç kırıklarının zamanla geçeceğini göreceksiniz.

Bu uygulamayı düzenli olarak haftada bir kez yapmanızı öneriyoruz. Yumurtada bulunan protein ve zeytinyağının nemlendirici etkisiyle saçlarınız her zamankinden daha parlak ve canlı görünecektir. Biberiye Maskesi: Saç kırıklarını onarmak için biberiye maskesi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maskeyi hazırlamak için; 1 yemek kaşığı havuç tohumu yağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı biberiye yağına ihtiyacınız vardır. Saydığımız bu maddeleri karıştırarak hazırlayacağınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürmeniz ve saçlarınızı streç filmle sararak yaklaşık iki saat bekletip yıkamanız gerekir. Bu doğal maskeyi haftada bir kez düzenli olarak saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınız ışıl ışıl, sağlıklı ve çok daha canlı görünecek ve ayrıca kırılan saçlarınızda onarılacaktır.

Saç Kırıklarını Onarmanın Yolları Resimleri